Vánoce s Láskou nebeskou

Vánoce s Láskou nebeskou.

Málokterý film je tak prodchnut předvánoční a vlastně i vánoční atmosférou jako britský snímek Láska nebeská (v originále Love Actually) z roku 2003. Pokud na něj české televize některý rok výjimečně zapomenou, hodně lidí si ho pustí z DVD či jiného nosiče, protože je v něm vše, co k Vánocům patří – láska, trochu sentimentu (ale jen maličko, Britové zpravidla drží své city pod pokličkou), humor, očekávání, dárky, sváteční přípravy, rodinné krize a také skvělá hudba. Ostatně titulní píseň Christmas Is All Around, kterou nazpíval Bill Nighy, je adventní stálicí a rádia nám ji před Vánoci nabízejí k poslechu dokonce několikrát denně. Pojďme se tedy inspirovat a udělat si Vánoce s Láskou nebeskou.

Embed from Getty Images
     

Potkávání

Vánoce jsou hodně o potkávání, což ve filmu symbolizují hlavně scény z londýnského letiště Heathrow. Polibky a objetí ve filmu jsou skutečné. Filmaři strávili na letišti několik dní, natočili reálné cestující a jejich skutečnou radost ze setkání s rodinou a přáteli a pak se souhlasem zúčastněných vybrali ty nejemotivnější záběry a použili je ve filmu.

Stejnou lásku si předáváme i mimo letiště; třeba při dlouhých rozpravách s kamarády nad svařeným vínem, při návštěvách adventních trhů, vánočních koncertů a charitativních akcí, ale také a především při setkáních s rodinou.

Pro mnohé z nás znamenají rodinné sešlosti víc než jen spoustu jídla, cukroví a drahých darů a obvykle se snažíme o to, aby taková setkání nebyla krátká a uspěchaná jako ve scéně s Colinem Firthem, kdy se v roli Jamieho sotva otočil na rodinném prahu, jen aby doručil kupu vánočních balíčků, a už zase spěchal pryč.

 

Všechno, co chci k Vánocům, jsi Ty!

Notoricky známá písnička All I Want for Christmas Is You v podání Mariah Carey získala díky filmu Láska nebeská zcela nový význam. Nazpívala ji tehdy jedenáctiletá Olivia Olson, filmová láska Sama v podání Thomase Brodieho-Sangstera, který se kvůli ní naučil hrát na bicí. Školní vánoční koncert, kde písnička zazněla, přivedl většinu hlavních postav filmu na jedno místo a skončil slavnou líbací a mávací scénou pana premiéra (Hugh Grant) a „baculky“ Natalie (Martine McCutcheon).

Nemusíte se zrovna naučit hrát na bicí jako Sam, abyste svým blízkým vyjevili své city, zkuste však alespoň o Vánocích překonat svůj ostych a říct jim, jak moc je máte rádi. Nikdy nevíte, jestli to náhodou není vaše poslední příležitost.

Embed from Getty Images
     

Citová výchova mé ženy

Jeden z nejdojemnějších okamžiků ve filmu přichází ve chvíli, kdy si Karen (Emma Thompson) uvědomí, že její muž (Alan Rickman) má asi milenku. Místo zlatého náhrdelníku, který tajně objevila v manželově kapse, najde Karen pod stromečkem CD od Joni Mitchellové. Scéna, kdy se Karen za tónů písničky Both Sides Now snaží o samotě vzpamatovat z velkého zklamání a manželovy zrady, se točila dvanáctkrát, dokud Emma nepůsobila ve svém smutku opravdu věrohodně. 

A jaké z toho plyne ponaučení pro nás? Nezkoušejte se pídit po dárcích před Štědrým dnem, abyste náhodou nezjistili něco, co vás bude hodně mrzet.

Embed from Getty Images
   

Co možná o Lásce nebeské nevíte

Původně se film režiséra a scénáristy Richarda Curtise vůbec neměl odehrávat koncem roku, ačkoliv právě zimní lokace nakonec z filmu udělaly každoroční předvánoční hit všech televizí.

Role Rowana Atkinsona měla být původně mnohem větší. Podle scénáře měl kromě prodavače hrát i anděla, ale Curtis nakonec pohádkový motiv zavrhl, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí.

Kněz, který na začátku filmu oddával Juliet (Keira Knightley) a Petera (Chiwetel Ejiofor), není hercem, ale skutečným duchovním. Svatba však pravá nebyla.

Mezi rolí Daniela, kterého hrál Liam Neeson, a hercovým skutečným životem existuje smutná paralela. Liam stejně jako jeho filmový hrdina také ovdověl. Jeho manželka Natasha Richardsonová zemřela v roce 2009 po úrazu hlavy, který utrpěla při lyžování.

Původní stopáž filmu, která byla více než čtyři hodiny dlouhá, byla nakonec sestříhána na finálních 135 minut, což bylo pro promítání v kinech tak akorát. Kdo si však film koupil na DVD, dostal také bonus v podobě scén, které se nakonec do filmu nevešly. A některé jsou opravdu vynikající.

Tak si třeba letos zkuste film pustit v té nesestříhané verzi, budete se smát, možná i trochu plakat a bude vám o Vánocích dobře.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *