Highclere Castle – skutečné Panství Downton

Highclere Castle Panství Downton.

Pro mnohé fanoušky Downton Abbey už asi není žádným tajemstvím, že se seriál natáčí na zámku Highclere, na impozantním panství o rozloze přes 400 hektarů, které leží v hrabství Hampshire, přibližně 100 km západně od Londýna. Julian Fellowes, scenárista seriálu Downton Abbey, zamýšlel zámek Highclere využít už pro film Gosford Park jako sídlo fiktivní šlechtické rodiny McCordleových, ale režisér Bob Altman tento nápad tehdy zamítl s tím, že je zámek příliš daleko od Londýna, a natáčení by se tím tak dost prodražilo. Ani v případě seriálu Downton Abbey nebylo Highclere jednoznačnou volbou, nechybělo totiž mnoho a seriál by se natáčel úplně někde jinde; tentokrát se však historie naštěstí neopakovala. Producent seriálu Gareth Neame vzpomíná:

“Zavolal jsem Julianovi a říkám mu, že jsem se ho vlastně nikdy nezeptal, kde se podle něj děj seriálu odehrává, jaký dům měl na mysli, když to celé psal. A on odpověděl: Highclere. Jel jsem se tedy na Highclere podívat a hned mě napadlo, jak fantastický dům to je. Vždycky si však chceme být dokonale jisti ve všem, co děláme, a tak jsme v následujících šesti měsících sjezdili křížem krážem celou Británii a hledali to nejlepší místo pro natáčení. Prohlédli jsme si doslova stovky různých domů, až jsme, jak už to tak bývá, nakonec opět skončili u Highclere a museli jsme uznat, že měl Julian pravdu. Mohli jsme si ušetřit spoustu času a benzínu, kdybychom ho hned na začátku poslechli.”

Embed from Getty Images


Možná vás zrovna teď napadlo, zda je vůbec Highclere Castle otevřený také pro veřejnost, když si tam filmaři podávají dveře. Odpověď zní ano. Filmování probíhá zejména v jarních měsících, v létě je pak zámek přístupný návštěvníkům, a to i přesto, že je nepřetržitě již od roku 1679 v soukromých rukou hraběcího rodu Carnarvonů. Lady Fiona, hraběnka z Carnarvonu, podotýká:

“Moc dobře si uvědomujeme, že je pro nás Downton Abbey doslova požehnáním, ale nechceme, aby nás to úplně pohltilo.”

Highclere má totiž svou vlastní historii, a dokonce neméně zajímavou než fiktivní Downton Abbey. První dům stával na místě dnešního zámku už před 1300 lety, ale současnou podobu zámek získal až v 19. století, kdy třetí hrabě z Carnarvonu pověřil sira Charlese Barryho, prominentního viktoriánského architekta, který se mimo jiné proslavil stavbou Westminsterského paláce, aby z Highclere vytvořil moderní sídlo, které ohromí celý svět. Poslední práce na přestavbě byly dokončeny v roce 1878 a v dobách největší slávy na zámku trvale žilo až 60 stálých sloužících a další do zámku docházeli z okolních chalup. Celá tato armáda sloužících se starala o zhruba 200 až 300 pokojů a byla k ruce význačným hostům, kteří zámek navštěvovali. Zejména na začátku 20. století se totiž na zámku vystřídalo mnoho známých politiků, vědců, vojáků a egyptologů.

Embed from Getty Images


V událostech, jichž byl Highclere němým svědkem začátkem 20. století, pak lze nalézt nepřehlédnutelné paralely s dějem seriálu. Highclere se totiž v době první světové války proměnil na nemocnici pro raněné vojáky a Almina, pátá hraběnka z Carnarvonu, která byla stejně jako seriálová Cora pohádkově bohatou americkou dědičkou, se vyškolila na zdravotní sestru a sama pacienty ošetřovala. Je tedy více než zřejmé, že Julian Fellowes nešel při psaní druhé řady seriálu pro inspiraci daleko. Alminin manžel, pátý hrabě z Carnarvonu a zanícený egyptolog, pak v roce 1922 spolu s Howardem Carterem stál za objevem Tutanchámonovy hrobky, což v současnosti na zámku připomíná expozice egyptských artefaktů.

Vyrazíte-li si tedy prohlédnout lokace seriálu Downton Abbey naživo, určitě nebudete zklamaní. Obrňte se ovšem velkou trpělivostí, protože se budete prodírat stovkami dalších návštěvníků z různých končin světa. Highclere je momentálně v kurzu, to je bez debat. Není výjimkou, že počet zájemců o prohlídku zámku v těch nejexponovanějších obdobích stoupá až k číslu 1200 za den, a to už je opravdu maximum, co Highclere dokáže pojmout. A pokud spíše vyznáváte cestování prstem po mapě, doporučuji pustit si obě videa, na které je odkazováno v tomto článku. Shrnují vše podstatné o Highclere Castle v roli seriálové hvězdy, byť neživé.

Embed from Getty Images


A ještě malá perlička na závěr. Protože se na Highclere do dnešních dnů nedochovaly autentické prostory, kde dříve žilo a pracovalo služebnictvo, všechny scény ze seriálu, které se natáčely v křídle pro personál, byly nasnímány v kulisách speciálně postavených v Ealing Studios v Londýně. Filmaři ve studiu dokonce vyrobili repliku části chodeb a schodiště z Highclere Castle, aby scény, ve kterých sloužící přecházejí z méně honosné části domu do reprezentativních komnat pro panstvo, působily naprosto autenticky. Takže když Thomas nese pokrm z kuchyně do jídelny, musí překonat nejen několik desítek schodů zezdola nahoru, ale také se posunout v místě a čase. Ještěže existují televizní triky!

Pokud vás toto téma zajímá, můžete zhlédnout video, ve kterém vás zámkem Highclere provede sama hraběnka z Carnarvonu.

Pokud ovládáte angličtinu, stojí za to porozhlédnout se i po webové stránce zámku Highclere Castle nebo nastudovat pár informací o tom, jak se žilo služebnictvu v panských domech.

Pokud dychtíte po dalších informacích o zámku Highclere, nechte se inspirovat nějakou do češtiny přeloženou knihou o natáčení seriálu Panství Downton.

Embed from Getty Images

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *